DD─░ Nedir?

Do─čal Dil ─░┼čleme (DD─░), Yapay Zeka ve Dilbilim’in bir alt dal─▒d─▒r. Ancak bili┼čim alan─▒ndaki önemli geli┼čmeler, DD─░’ deki ara┼čt─▒rma alanlar─▒n─▒ popüler hale getirdi─činden günümüzde tek ba┼č─▒na de─čerlendirilen bir disiplin olmu┼čtur.

 

Dil yetene─či, insana özgü bir özellik oldu─ču için dilbilim Bili┼čsel Bilimler içerisinde önemli bir yer tutmaktad─▒r.DD─░, do─čal dillerin bilgisayar taraf─▒ndan üretilmesi ve anla┼č─▒lmas─▒ problemleriyle ilgilenir. E─čer dilin bilgisayar ortam─▒nda modeli olu┼čturulabilirse ileti┼čim için oldukça yararl─▒ bir araç elde edilmi┼č olur.

 

DD─░’ nin ana görevi do─čal bir dili çözümlemek, anlamak, yorumlamak ve üretmek olan bilgisayar sistemlerini tasarlanmak ve gerçekle┼čtirmektir. DD─░’ nin ara┼čt─▒rma alanlar─▒ do─čal dillerin yap─▒s─▒n─▒n daha iyi anla┼č─▒lmas─▒, bilgisayarlar ile insanlar aras─▒ndaki arabirim olarak do─čal dili kullanmak ve bilgisayar ile dil çevirisi yapmakt─▒r. Bu alanda yap─▒lm─▒┼č tüm çal─▒┼čmalar bilim ve i┼č alan─▒nda geçerli bir dil olan ─░ngilizce için geli┼čtirilmi┼čtir. ─░ngilizce için kullan─▒lan kurallar ve algoritmalar─▒n birebir Türkçe'ye çevrilmesi dillerin biçimbilimsel farkl─▒l─▒─č─▒ndan dolay─▒ pek mümkün de─čildir. Bu yüzden Türkçe için yap─▒lacak olan çal─▒┼čmalar Türk dilbilimcileri veya Türkçe’yi çok iyi bilen yerli veya yabanc─▒ bilgisayar mühendisleri taraf─▒ndan yap─▒labilir.

 

DD─░’ nin uygulama alanlar─▒ olarak kelime i┼člemcileri, veri taban─▒na SQL yerine do─čal dil kullanarak sorgu yöneltmek ve bunu çözümleyerek SQL sorgusuna dönü┼čtürüp sonucu kullan─▒c─▒ya vermek, dilden dile yar─▒ otomatik metin çevirisi yapmak, tek veya çok dilli sözcüklere eri┼čmek, do─čal dilde cümle ve metin üretmek, metin özetlemek, konu┼čma tan─▒ma ve konu┼čma üretmeyi de verebiliriz.

 

DD─░, sabit algoritmalar içermez ve belirsizliklere sahip oldu─čundan bir NP problemdir.

 

Kaynak: http://www.yapay-zeka.org/modules/wiwimod/index.php?page=NLP

_LANGUAGE

_TURKISH _ENGLISH

_LOGIN

_LOST_PASSWORD
 
© 2009-... Kemik@ce.yildiz.edu.tr - phpComasy Valid XHTML 1.0 Transitional
powered by phpComasy